Geocaching to gra terenowa, w której udział biorą osoby korzystające z odbiorników GPS za pomocą telefonu, tabletu lub innych urządzeń. Gra powstała wraz z popularyzacją ręcznych odbiorników sygnału GPS. Zabawa w Geocaching kieruje się zasadami, które zostały opisane w Kodeksie Geokeszera. Polega ona na poszukiwaniu skrytek, które zostały wcześniej przygotowane i ukryte przez innych uczestników zabawy, i odnotowaniu tego faktu na specjalnej stronie internetowej.

Dokładne współrzędne miejsc (długość i szerokość geograficzna), w których ukryte są skarby, wraz z ich opisem i instrukcją niezbędną do ich znalezienia dostępne są w internetowych bazach danych serwisów geocachingowych. Często w opisie znajdują się także informacje dotyczące krajobrazu i ewentualnych atrakcji turystycznych w okolicy skrytki, a także średni czas potrzebny na jej znalezienie. Użytkownicy często umieszczają też dane dotyczące tego, czy miejsca są dostępne dla dzieci lub osób niepełnosprawnych. Odczyt współrzędnych geograficznych z satelitów GPS ma dokładność kilku metrów. Najpopularniejszą na świecie bazą jest  Geocaching, natomiast w Polsce jest to serwis prowadzony przez Opencaching PL.

fot. pixabay

Niektóre miejsca wybrane przez chowających są bardzo trudno dostępne, często mało znane i rzadko odwiedzane, a przy tym atrakcyjne i uznane za godne prezentacji innym uczestnikom gry.

Poszukiwane skarby to najczęściej odpowiednio zabezpieczone, najczęściej plastikowe i wodoszczelne pudełka zawierające tzw. logbook, w którym kolejni znalazcy odnotowują fakt odkrycia danej skrzynki w specjalnym dzienniku oraz drobne upominki. Znalazca odbiera upominek i na jego miejsce wkłada nowy o podobnej wartości.

W grę może grać każdy, kto ma dostęp do odbiornika GPS oraz jest wytrwały, dociekliwy i spostrzegawczy. Czasem trzeba wejść w niewielkie miejsce, czasem trochę się ubrudzić, a innym razem poparzyć pokrzywami, ale dzięki dużej rozpiętości stopnia trudności geocaching to zabawa dla każdego. Szukanie skrzynek to ciekawe doświadczenie, fizyczne i umysłowe. Czasami wiąże się z rozwiązywaniem zagadek czy rozszyfrowaniu krótkich informacji.

W Polsce geocaching ma dobrze zorganizowaną społeczność skupioną wokół kilku serwisów internetowych. Użytkownicy zgłosili łącznie ponad 60 tysięcy skrytek.

Co to jest geocaching?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *