Myśląc o budowie wymarzonego domu, zwykle przede wszystkim wyobrażamy sobie jego otoczenie, piękną okolicę i to, jak będzie wyglądał. Jednak przystępując do wyboru działki, na której wybudujemy dom, trzeba wziąć pod uwagę dużo więcej aspektów niż tylko lokalizację. Sprawdzić należy, czy na wybranej działce rzeczywiście można zrealizować przedsięwzięcie, które planujemy, jakie są jej parametry, stan prawny, uzbrojenie i wiele innych.

Budowa domu to skomplikowane i kosztowne przedsięwzięcie, do którego trzeba dobrze się przygotować. Już od pierwszego kroku, czyli wyboru działki budowlanej zależy, jakie koszty związane z budową będziemy musieli ponieść oraz czy w przyszłości nie czekają nas problemy związane z wybraną lokalizacją. Zanim zdecydujemy się na zakup działki, należy przeanalizować i sprawdzić wiele kwestii. Na co warto zwrócić uwagę, zanim kupimy działkę pod budowę domu?

Cena i lokalizacja to często główne czynniki, na podstawie których podejmuje się decyzję o zakupie działki. Przed dokonaniem wyboru trzeba jednak sprawdzić też inne czynniki. W pierwszej kolejności należy upewnić się, czy na działce, która nas interesuje, można będzie postawić budynek. Informacje te znajdziemy w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, który określa zarówno, co może na działce powstać, jak i cechy, jakie powinien mieć budynek. Dodatkowo z MPZP dowiemy się, jak w przyszłości może zmienić się otoczenie działki i jakie inwestycje planowane są w sąsiedztwie. Może się okazać, że w wybranym przez nas miejscu, które aktualnie jest spokojne i ciche, plan zagospodarowania dopuszcza powstanie drogi czy hipermarketu i w ciągu kilku lat okolica diametralnie się zmieni.

Kolejne cechy działki, nad którymi należy się zastanowić, to jej wielkość, ukształtowanie terenu i usytuowanie względem stron świata. Położenie działki względem stron świata wpłynie na jej nasłonecznienie, co przełoży się m.in. na koszty ogrzewania budynku, który na niej powstanie. W przypadku budynku mieszkalnego najlepiej, aby wjazd znajdował się od strony północnej, wówczas od strony południowej, czyli bardziej słonecznej i oddalonej od drogi, będzie można usytuować część dzienną, w której spędza się najwięcej czasu.

Układ i kształt budynku zależą również od ukształtowania powierzchni wybranego terenu. Działki o nieregularnym kształcie zwykle są trudniejsze do zagospodarowania i mogą wymagać zakupu indywidualnego projektu domu, aby dopasować budynek do warunków naturalnych. Duże różnice terenu mogą generować dodatkowe koszty związane z wyrównaniem powierzchni, a bliskość rzeki lub jeziora może wiązać się z wysokim poziomem wód gruntowych.

Ważnym aspektem są również wymiary działki, które zależą zarówno od regulacji prawnych, jak i planowanego wykorzystania, możliwości finansowych właściciela, a także kształtu działki. Powierzchnia działki powinna być nawet trzy razu większa od powierzchni zabudowy. Chociaż prawo nie reguluje minimalnej powierzchni działki budowlanej, to określa minimalną odległość budynku od granicy działki, o czym należy pamiętać, dokonując wyboru zarówno działki jak i projektu.

Zanim kupisz działkę – na to zwróć uwagę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *