Budowę domu poprzedzają liczne formalności, ale warto również pamiętać o czynnościach, które nie są obowiązkowe, ale możesz dzięki nim uniknąć poważnych problemów w przyszłości. Jedną z nich jest badanie geotechniczne gruntu. Na czym polega, ile kosztuje i dlaczego warto się na nie zdecydować?

Po co się przeprowadza badanie geotechniczne gruntu?

Ocena nośności podłoża i poziomu wód gruntowych przed rozpoczęciem budowy może Cię uchronić przed kosztownymi problemami. Celem badania geotechnicznego jest określenie warstw podłoża, a także rodzaju gruntu. Przeważnie nie jest ono obowiązkowe. Przeprowadza je geolog lub geotechnik. Polega na wywierceniu otworów, a następnie – analizie próbek gruntu. Dzięki temu można dopasować odpowiednie fundamenty. Badanie trwa ok. 2 godziny, przy czym czas oczekiwania na dokumentację wynosi ok. 2 tygodnie. Składa się ona z dwóch części:

  • graficznej – obejmującej dokładną analizę odwiertów i przekrój warstwowy gruntu;
  • opisowej – zawierającej analizę gruntu i zalecenia dotyczące fundamentów.

Poza tym w dokumentacji powinny znaleźć się informacje dotyczące głębokości występowania wód gruntowych czy nośności gruntów.

Kiedy trzeba wykonać badanie geotechniczne gruntu?

Zazwyczaj nie ma takiej konieczności, gdyż grunty w Polsce mają na ogół odpowiednią nośność. Zwróć jednak uwagę na miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, gdyż możliwe, że znajdziesz w nim rekomendacje dotyczące wykonania badania geotechnicznego. Przeprowadzenie badania może być również wymagane przez organ, który wydaje pozwolenie na budowę. Mimo braku obowiązku badanie geotechniczne gruntu jest zalecane w każdym przypadku, szczególnie przy budowie obiektu podpiwniczonego, na skarpie czy w zagłębieniu terenu.

Kto przeprowadza badanie geotechniczne gruntu?

Dokumentację może wykonać wyłącznie geolog posiadający uprawnienia geologiczne w kategorii 5 i 7.

Ile kosztuje badanie geotechniczne gruntu?

Cena zależy od liczby odwiertów, położenia działki, wykorzystywanych technologii i nie tylko. Oto przykładowe stawki:

  • opinia geotechniczna pod budowę domu – od 1000 zł;
  • wiercenie geotechniczne (odwierty geotechniczne) – od 65 zł za mb.
Badanie geotechniczne gruntu – czym jest?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *