BIM (z ang. Building Information Modeling) to modelowanie informacji o budynku. Termin ten funkcjonuje już od kilku lat w budownictwie. Wcześniej znano go pod nazwą BPM (z ang. Building Product Models).

Każdy obiekt stworzony w BIM ma takie same parametry jak obiekt rzeczywisty. Na jego podstawie można poddać analizie znacznie więcej danych niż w przypadku modelu 2D. Poza tym w BIM-ie można bazować dodatkowo na różnego rodzaju oprogramowaniu, które ułatwia i przyspiesza proces interpretacji informacji. Za pomocą technologii BIM można m.in.:

 • zaplanować całą budowę,
 • znaleźć ewentualne błędy w projekcie,
 • zanalizować koszty, czas realizacji budowy oraz ilość materiałów,
 • i wiele innych.
profit_image/bigstockphoto.com

BIM jest doskonałym rozwiązaniem nie tylko dla projektantów, ale i inwestorów. Niezależnie od rodzaju inwestycji i jej rozmiarów warto sięgnąć po to rozwiązanie. BIM pomaga przede wszystkim koordynować współpracę na linii inwestor-projektant. Dzięki ciągłemu dostępowi do modelu powstającego budynku można obserwować na bieżąco postępy prac projektowych i je nadzorować. Ponadto BIM stwarza również możliwość szybkiego opracowywania symulacji projektu, których celem jest wybranie najlepszego rozwiązania. Wszystkie zmiany koncepcyjne są nanoszone na model 3D i uwzględniane w dokumentacji projektowej. Pozwala to uniknąć ewentualnych problemów już na etapie realizowania inwestycji.

Za sprawą  BIM projektanci są w stanie opracowywać projekty w przypadku budynków bardziej skomplikowanych. Technologia ta wykorzystywana jest m.in. w zakresie planowania, zarządzania czy prowadzenia budowy. Pracując w standardzie BIM designerzy mogą szybko i łatwo gromadzić potrzebne informacje, a przy tym współpracować ze sobą przekazując niezbędne dane. BIM znajduje zastosowanie już na etapie projektowania budynku. Za jego sprawą architekci i nie tylko pracując na modelu 3D i ją w stanie sprawdzić wszystkie aspekty techniczne planowanej realizacji zanim maszyny wyjadą na plac budowy. Wszystko oparte jest właśnie na modelu 3D, a więc jakiekolwiek zmiany są łatwe do zauważenia. Na tym polega przewaga tego rozwiązania nad projektami 2D. Współpraca specjalistów z wielu dziedzin układa się znacznie płynniej.

Oprogramowanie wykorzystujące standard BIM są wyposażone w szczegółowe i dokładne narzędzia, które umożliwiają proces modelowania, analizy i opracowywania szczegółowej dokumentacji konstrukcji betonowych. BIM pozwala na swobodne i łatwe dopasowywanie prefabrykatów betonowych i łączenie ich z innymi materiałami budowlanymi np. stalą, drewnem czy żelbetem w celu efektywnego zarządzania produkcją. W ten sposób można również zminimalizować błędy jakie mogą wynikać niekiedy ze współpracy z niektórymi dostawcami materiałów budowlanych. Poza tym nie można oczywiście zapominać, że bardzo  ważne jest też automatyczne generowanie plików na maszyny numeryczne.

BIM (modelowanie informacji o budynkach)

Komentarz do “BIM (modelowanie informacji o budynkach)

 • 26 maja 2017 z 11:04
  Permalink

  Technologia BIM w Polsce rozwija się nieco opieszale . Warto zainteresować się tym tematem gdyż za kilka lat będzie to powszechnie używany standard. Projekty wykonywane w 2D odejdą do historii.

  Powtórz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *