Wybierając kierunek studiów nie należy kierować się wyłącznie zainteresowaniami. Choć jest to najważniejszy aspekt, to sytuacja na rynku pracy również powinna być wyznacznikiem. Świadomy wybór pozwoli uniknąć kłopotów ze znalezieniem pracy po zakończeniu edukacji.

Najlepszym przykładem są obecni socjolodzy i pedagodzy, którzy pomimo kwalifikacji nie mogą znaleźć zatrudnienia. Dla tych specjalistów nie ma aż tyle miejsc pracy. Dlatego wskazane jest śledzenie dobrze rokujących kierunków studiów. W ostatnich latach takim jest geodezja.

Dlaczego warto studiować geodezję? Daje ona możliwość nabycia ważnych umiejętności oraz uzyskania upoważnień do wykonywania niezbędnych pomiarów geodezyjnych. W przypadku tych studiów po 3,5 roku studenci rozpoczynają pracę w celu zdobycia tytułu inżyniera. Geodeta po zakończeniu nauki powinien umieć dokładnie zbadać i wymierzyć wszelkie deformacje ziemi. Wyznaczenie położenia danych obiektów w przestrzeni oraz przenoszenie tego na mapę to kolejną niezbędna umiejętność do pracy geodety.

dolgachov/bigstockphoto.com
dolgachov/bigstockphoto.com

Zdobycie powyższych umiejętności wymaga zaliczenia egzaminów z takich przedmiotów jak rachunek wyrównawczy, geodezyjne pomiary szczegółowe, fotogrametria. Daje to obraz możliwości dalszego kształcenia, a także wyboru specjalizacji pomiędzy np. geodezją rolna, wyceną nieruchomości, pomiarami geodezyjnymi czy meteorologią. Dobry geodeta ma świetną wyobraźnię przestrzenną oraz wykazuje się cierpliwością i dokładnością.

Ukończone studia otwierają drogę do zatrudnienia w prywatnych firmach oraz instytucjach. Geodeci potrzebni są w urzędach miejskich, w biurach architektonicznych czy agencjach rozwoju rolnictwa. Jednak najbardziej popularne jest zakładanie własnej działalności geodezyjnej, która daje swobodę działania i możliwość rozwój w ulubionym kierunku. Polscy geodeci cenieni są również za granicą, dlatego własna firma umożliwia rozległą współpracę. Powyższe aspekty sprawiają, że można śmiało stwierdzić, że geodeta to zawód z perspektywami. A studia dają dobry start na stabilną przyszłość, dlatego są odpowiednim wyborem.

Czy warto studiować geodezję?

Komentarz do “Czy warto studiować geodezję?

  • 22 września 2016 z 15:35
    Permalink

    No pewnie, że warto studiować geodezję. To tak szeroka dziedzina, że nie sposób się nudzić, zgłębiając jej tajniki 😉

    Powtórz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *