Drukarki 3D i drony to dwie technologie, które przez wielu ekspertów i analityków rynku zostały okrzyknięte najbardziej przyszłościowymi i rozwojowymi. Okazuje się też, że mają ze sobą wiele wspólnego, dając ogromne możliwości zastosowania.

Drony znalazły szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach życia. Okazało się m.in., że przy ich pomocy można zwiększyć wydajność pomiarów geodezyjnych i kartograficznych w terenach trudno dostępnych dla pojazdów naziemnych. Dzięki kamerom zamontowanym na dronach jest szansa na uzyskanie znacznie bardziej precyzyjnych danych. Drony wyposażone w aparaty są w stanie stworzyć także system mapujący, który dzięki zdjęciom lotniczym z niskiego pułapu pozwala na opracowanie ortofotomapy. Poza tym na podstawie zebranych w ten sposób danych można uzupełnić bazę główną. Trasa lotu drona jest z góry zaprogramowana i nie wymaga pracy pilota. Zdjęcia uzyskiwane w ten sposób podlegają przetworzeniu za pomocą techniki SFM. Polega to na tworzeniu trójwymiarowych obrazów na podstawie dwuwymiarowej serii zdjęć. Drony sprawiły, że pomiary stały się wydajniejsze oraz mniej czasochłonne.

kadmy/bigstockphoto.com

Drony wykorzystywane są coraz częściej  do pomiarów kartograficznych i geodezyjnych oraz pozyskiwania danych geoprzestrzennych na terenach trudno dostępnych dla pojazdów czy człowieka. Dzięki dużej różnorodności sensorów, w jakie drony można wyposażać (m.in. kamery cyfrowe, aparaty cyfrowe czy skanery laserowe) ich zastosowanie cały czas rośnie. Zaletą tych technologii jest przede wszystkim szansa na uzyskanie w bardzo krótkim czasie danych wysokiej jakości.

Drony to jednak nie jedyne urządzenia, które w ostatnim czasie zrewolucjonizowały geodezję. Coraz większe zastosowanie w tej dziedzinie zdobywają także drukarki 3D, które okazały się narzędziem bardzo przydatnym. Dzięki nim można m.in. w szybki i niedrogi sposób stworzyć modele GIS. Wydrukowane modele cechują się wysoką precyzją odwzorowania modeli cyfrowych. Ponadto ich dodatkowym atutem jest możliwość druku w pełnej przestrzeni kolorystycznej. W ten sposób wydrukowane modele odzwierciedlają rzeczywiste ukształtowanie terenu w sposób realistyczny. Dodatkowo kolorowy druk 3D pozwala też na nanoszenie grafik na powierzchnię drukowanych modeli. Mogą to być różnego rodzaju notatki, uwagi, komentarze czy po prostu markery, które podkreślają wybrane przestrzenie modelu.

Nie ma więc nic w tym dziwnego, że drukarki 3D i drony są coraz częściej wykorzystywane przez naukowców pracujących na uczelniach wyższych i firmy geodezyjne. Ich zastosowanie w geodezji cały czas rośnie. Drukarki 3D w  produkcji doskonale sprawdzają się podczas tworzenia modeli koncepcyjnych czy brył testowych. Pozwalają na przenoszenie wirtualnych danych geograficznych do fizycznego modelu. Z kolei drony są niezastąpione podczas zbierania danych pomiarowych na terenach trudno dostępnych. Działają bez względu na warunki atmosferyczne i nie wymagają udziału pilota. Trasę ich lotu programuje się bowiem z góry.

Drony i drukarki 3D w geodezji

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *