Geodeta - zawód z perspektywami
fot. kadmy/bigstockphoto.com

Usługi geodezyjne są potrzebne na kilku etapach budowy domu jednorodzinnego. Z usług fachowca warto skorzystać również jeszcze przed zakupem wybranej działki.

Kiedy potrzebne są usługi geodezyjne?

Z pomocy geodety warto skorzystać jeszcze przed podpisaniem umowy o kupno działki. Pomoże to potwierdzić granice działki deklarowane przez sprzedawcę i uniknąć późniejszych ewentualnych nieporozumień na tym gruncie.

Kolejny etap, w którym niezbędne jest skorzystanie z usług geodety, to opracowanie mapy do celów projektowych. Plan geodezyjny zawiera informacje o granicach działki, obiektach znajdujących się w jej obrębie oraz o okolicy. Mapa do celów projektowych dołączana jest do wniosku o pozwolenie na budowę, a także jest podstawą do stworzenia projektu domu przez architekta.

Po stworzeniu projektu i przed rozpoczęciem prac, geodeci wytyczają miejsce budynku i przyłączy w terenie.

Geodeta wykonuje również inwentaryzację przyłączy, wpisywaną w dziennik budowy. Do zadań geodety należy również pomiar powykonawczy budynku oraz opracowanie map z faktycznym położeniem budynku na działce, dołączanych do wniosku o możliwość użytkowania budynku.

Co wziąć pod uwagę przy wyborze geodety?

Aby geodeta mógł świadczyć usługi na wszystkich etapach budowy domu, musi posiadać odpowiednie uprawnienia, potwierdzone państwowymi egzaminami. Uprawnienia pozwalają na świadczenie poszczególnych usług i są podzielone na siedem zakresów.

Szukając geodety do pracy przy realizacji zabudowy jednorodzinnej najlepiej wybrać specjalistę z zarówno pierwszym, jak i drugim zakresem uprawnień geodezyjnych. Pierwszy zakres upoważnia geodetę do realizowania geodezyjnych pomiarów sytuacyjno-wysokościowych, realizacyjnych oraz inwentaryzacyjnych. Drugi z kolei uprawnia do sporządzania dokumentacji do celów prawnych oraz wykonywania rozgraniczania i dzielenia gruntów. Uprawnienia muszą zostać potwierdzone w ośrodku dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej.

Wybierając geodetę do swojej inwestycji warto mieć również na uwadze jego znajomość terenu, specyfikacji gruntów w okolicy oraz posiadany sprzęt, od którego zależeć może precyzyjność pomiarów.

Istotne jest również samo doświadczenie zawodowe geodety oraz opinie od klientów, z którymi wcześniej współpracował.

Warto poświęcić na wybór fachowca kilka chwil. Praca geodety jest w procesie budowy ważna, a ewentualne błędy podczas pomiarów mogą mieć poważne skutki.

Dobry geodeta – jak wybrać?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *